Sadenie chilli

Ak máte radi pikantné jedlá a chceli by ste si pestovať svoje vlastné chilli papričky, určite vás bude zaujímať, ako na to. V dnešnom článku sa pozrieme na ideálny mesiac na výsev chilli, ako sa postarať o priesady a aké sú nároky na ich hnojenie. Zameriame sa tiež na vhodný čas na zasadenie priesad chilli do záhrady.

Ideálny mesiac na výsev chilli v interiéri

Pre výsev chilli v interiéri sú najvhodnejšie mesiace február a marec. V tomto období sú dni už dostatočne dlhé a slnečné, čo je dôležité pre rast a vývoj priesad. Chilli potrebuje veľa svetla pre rast, takže v prípade nedostatku svetla je dobré použiť umelé osvetlenie.

Ideálna teplota a hĺbka výsevu

Pre úspešný výsev chilli je dôležité dodržiavať optimálne teplotné podmienky. Ideálna teplota pre klíčenie je medzi 25 a 30 stupňami Celzia. Po vyklíčení sa teplota môže znížiť na 18 až 20 stupňov. Pri výseve chilli je dôležité použiť kvalitnú substrátovú zmes. Semená vysievame do substrátu na hĺbku 1 až 2 cm.

Starostlivosť o priesady chilli

Priesady chilli potrebujú pravidelnú starostlivosť. V prvých dvoch týždňoch po výseve je potrebné udržiavať substrát vlhký a teplotu na optimálnej úrovni. Po vytvorení prvých 3 pravých lístkov je potrebné presadiť priesady do väčších nádob, aby mali dostatok priestoru na rast. Priesady chilli tiež potrebujú pravidelné hnojenie. Odporúčame použiť organické hnojivá na báze dusíka, fosforu a draslíka (NPK)

Sadenie priesad chilli do záhrady

Chilli papričky môžete zasadiť do záhrady, keď sa na nich vytvorí aspoň 6 lístkov. Ideálny čas na sadenie je v máji alebo začiatkom júna, keď sú nočné teploty stabilné a nepriaznivé mrazy sú už minulosťou. Priesady chilli by mali byť zasadené do pripravenej pôdy bohatej na živiny a vodu.

2 položiek celkom
VermiVital Gazdovský substrát
Tip
13,90 €

Slovenský organický záhradnícky substrát pre zeleninu, ovocie či okrasné kvety. Obsahuje vermi-kompost a kvalitnú bielu rašelinu.

464
gazdovsky substrat vysev
Tip
8,90 €

Špeciálne namiešaný substrát pre pestovanie sadeničiek, zakoreňovanie odrezkov a klíčenie semien.

906