Mykorhízne huby do záhrady

Mykorhízne huby sa tešia stále väčšej popularite. Na našom eshope Prírodniny sme si preto dali záležať na kvalitnej ponuke produktov, ktoré obsahujú mykorhízne huby. Veľkej obľúbenosti sa teší česká značka Symbiom. Jedinečný je organický substrát obsahujúci aj mykorhízne huby od Biobizz.

Jar je ideálna na aplikáciu mykorhíznych húb. Pridajte ich pri výsadbe alebo ich doprajte rastúcim stromom, kríkom či trvalkám. Vaše rastliny budú expandovať do krásy a prinesú vám zdravú a bohatú úrodu. Stačí si len vybrať ! 

#ShowMore#

Pôdne mikroorganizmy, ako sú mykorhízne huby predstavujú kľúčové prepojenie medzi rastlinami a minerálnymi živinami v pôde. Nie je preto divu, že spomedzi prírodných produktov rastie záujem práve o ne.

A čo sú vlastne mykorhízne huby? Predstavte si širšiu a efektívnejšiu sieť pripevnenú ku koreňom rastliny pod zemou. Sieť zložená z húb s roztiahnutými pavúčími ramenami. Tieto prospešné huby rastúce v spojení s koreňmi rastlín existujú tak, že z rastlín odoberajú cukry výmenou za vlhkosť a živiny zozbierané z pôdy hubovými vláknami. Tieto huby sú vysoko účinné pri absorbcii vody a živín (najmä fosforu) z pôdy.

Mykorhízne huby, kľúč prírody k prosperovaniu rastlín

Mykorhízne huby pomáhajú premieňať organický materiál na živiny dostupné pre rastliny. Výrazne zvyšujú úrodnosť pôdy, podporujú rast a odolnosť rastlín.

S používaním mykorhíznych húb vo vašej záhrade dosiahnete nielen ekologické pestovanie bez syntetík a chemikálií, ale aj:

 • Lepšie vstrebávanie živín.
 • Zvýšenú toleranciu voči suchu a chorobám.
 • Menej polievania a viac zdravej úrady.
 • Odolnosť voči neželaným vplyvom (patogény, chemikálie…).

Priateľstvo s veľkým vplyvom - mykorhíza

Mykorhíza spôsobí rozšírenie koreňového systému pridružených rastlín vďaka hubám. Keďže je koreňový systém väčší, rastlina je schopná efektívne prekonať nepriaznivé a stresové podmienky. Zároveň v mykorhíznom partnerstve rastlina absorbuje viac živín a vody, čo má za následok produkciu väčších kvetov, bohatšiu a zdravšiu úrodu ovocia a zeleniny.

Mykorhízne huby sú symbiotické organizmy, ktoré sa spájajú s koreňmi rastlín a vytvárajú asociáciu, ktorá pomáha rastlinám prijímať živiny a vodu z pôdy a zvyšuje ich odolnosť voči stresu.

Mykorhízne huby majú mnoho výhod pre vaše rastliny. Tu je niekoľko z nich:

 • Zlepšujú zdravie rastlín: Mykorhízne huby pomáhajú rastlinám získavať viac živín, vody a minerálov z pôdy. Tým zlepšujú zdravie rastlín a znižujú potrebu používania chemických hnojív.

 • Zvyšujú výnosy: Mykorhízne huby pomáhajú rastlinám produkovať viac a lepšieho ovocia a zeleniny. Výskumy ukazujú, že používanie mykorhíznych húb môže zvýšiť výnosy až o 30 percent.

 • Znižujú náklady: Používanie mykorhíznych húb znižuje potrebu používania hnojív a pesticídov, čo môže viesť k výraznému zníženiu nákladov na pestovanie rastlín.

 • Zlepšujú kvalitu pôdy: Mykorhízne huby pomáhajú zlepšovať štruktúru pôdy a zvyšovať jej úrodnosť. Tým sa zlepšuje životné prostredie pre mikroorganizmy a pomáha sa udržiavať zdravý pôdny ekosystém.

 • Zlepšujú odolnosť voči stresu: Mykorhízne huby pomáhajú rastlinám zvládať stresové situácie, ako sú suchá, vysoké teploty alebo záplavy a premokrenie. Mykorhízne huby zlepšujú schopnosť rastlín absorbovať vodu a živiny, čím znižujú ich náchylnosť k stresu.

 • Sú jednoduché na použitie: Mykorhízne huby je jednoduché použiť, stačí ich pridať do pôdy pri výsadbe rastlín alebo pri presádzaní. Nemusíte sa obávať žiadnych špeciálnych postupov alebo technológií.

 • Sú bezpečné: Mykorhízne huby sú založené na prírodných zložkách, neobsahujú žiadne syntetické chemikálie ani GMO. 

 • Májú dlhodobé účinky: Mykorhízne huby zostávajú v pôde po mnoho rokov, čo znamená, že majú dlhodobé účinky na zdravie pôdy a rastlín.

Mykorhízne huby sú výhodné pre mnoho druhov rastlín, najmä pre ovocné stromy, zeleninu, koreňovú zeleninu, kvety a trávy.

Nie, mykorhízne huby neplnia funkciu hnojiva, ale zvyšujú efektivitu využitia živín a vody v pôde.

Mykorhíza je symbiotický vzťah medzi hubou a koreňom rastliny, zatiaľ čo rhizosféra sa skladá z mikroorganizmov, ktoré žijú okolo koreňov rastlín.

Existujú dva hlavné druhy mykorhíznych húb: endomykorhízy a ektomykorhízy. Endomykorhízy sú spojené s väčšinou koreňových rastlín, zatiaľ čo ektomykorhízy sú spojené s niektorými drevinami.

Pri použití mykorhíznych húb je vhodné dodržiavať optimálne pH pôdy a nepoužívať nadmerné množstvá hnojív. Odporúča sa používať organické hnojivá.

Nie, mykorhízne huby sú schopné prežiť v pôde aj niekoľko rokov a postupne sa rozširovať. Ak však došlo k výraznému poškodeniu pôdy alebo bola vykonaná orba, aplikácia mykorhíznych húb je potrebná. Pre zeleninu sa odporúča aplikovať mykorhízne huby každoročne.

Áno, je možné používať aj chemické hnojivá, avšak ich nadmerné použitie môže narušiť symbiotický vzťah medzi rastlinou a mykorhíznymi hubami. Odporúča sa preto používať organické hnojivá.

Áno, použitie bežných postrekov pri aplikácii mykorhíznych húb nie je problém. Vyvarujte sa však použitiu fungicídov v priebehu prvých troch týždňov po nasadení mykorhíznych húb.

Skvelý článok k mykorhíznym hubám nájdete na wikipedii. Najznámejším českým výrobcom mykorhíznych húb je značka Symbiom

Najpredávanejšie

3 položiek celkom
Symbivit
od 8,90 €

Mykorhízne huby pre zeleninu, kvety, izbovky, vinič a ovocné stromy. Vďaka mykorhíznym hubám získavajú rastliny až 700 násobne viac živín.  

59/150
Symbivit Muškát
od 8,90 €

Mykorhízne huby pre pestovanie balkónových kvetov. Vyskúšajte silu prírodných pomocníkov, ktorí podporujú vitalitu, bohaté zakvitnutie, rast a odolnosť voči nepriaznivým...

68/150
Symbivit Paradajky a papriky
Tip
od 8,90 €

Mykorhízne huby na paradajky, papriku, uhorky, melóny, baklažány. Mykorhízne huby sú pre rastliny zdrojom vitality, podporujú ich zdravý rast a zvyšujú aj odolnosť voči...

62/150