Sadenie cibule

Sadenie cibule v jari patrí k prvým jarným povinnostiam aj radostiam na záhrade. Existujú dva hlavné spôsoby, ako môžete cibuľu vypestovať: zo semienka alebo zo sadzačky. V tomto článku vám predstavíme najlepší čas na sadenie, optimálne teploty, hĺbky výsevu, dobu klíčenia a tipy na starostlivosť o vaše rastlinky cibule.

Najlepší čas na sadenie cibule

Najlepší čas na sadenie cibule v jarných mesiacoch na Slovensku závisí od miesta, kde sa nachádzate. Na väčšine území Slovenska sa odporúča sadenie cibule v polovici apríla. V južnejších oblastiach môžete začať sadiť už v polovici marca, ale na severu krajiny sa často čaká až do začiatku mája. Dôležité je vyhnúť sa silným mrazom a premáčanej pôde, ktoré by mohli poškodiť rastliny.

Optimálna teplota pre sadenie cibule

Optimálna teplota pre sadenie cibule je minimálne 10 stupňov Celzia. Je dôležité počkať, kým pôda dosiahne správnu teplotu, aby sa zabránilo hnilobe semien a výskytu chorôb. Ak sa rozhodnete pre sadenie zo semienka, mali by ste ich pred výsevom namočiť do vody na niekoľko hodín, aby sa zrýchli proces klíčenia.

Hĺbka výsevu a doba klíčenia

Pri sadení cibule zo semienka by ste mali zvoliť hĺbku výsevu 1-2 centimetre. Doba klíčenia sa pohybuje od 7 do 10 dní, v závislosti od teploty a vlhkosti pôdy.

Starostlivosť o vyklíčené rastliny cibule

Jedným z najdôležitejších krokov v starostlivosti o mladú cibuľu je zabezpečenie dostatočnej vlhkosti pôdy. Hnojivom tiež pomôžete rastlinám rýchlejšie rásť a zvýšiť objem cibule. V prvom mesiaci rastliny cibule potrebujú viac dusíka, takže počas prvých týždňov od vyklíčenia sa odprúča použiť organické dusičnaté hnojivo. Neskôr v období rastu rastlín sa odporúča používať druh hnojiva bez dusíka, ale s vyšším obsahom fosforu a draslíka.

Ak sa rozhodnete pre sadenie cibule zo sadzačky, mali by ste vybrať zdravé sadenice s pevnými a suchými koreňmi. Pred výsadbou by ste mali vyhrabať jamky s hĺbkou asi 10 centimetrov a do každej jamky umiestniť jednu sadenici. Následne sadenice prihrabať zeminou, aby konček sadenice vytŕčal von. Okolo každej sadenice môžete pridať trochu organického hnojiva alebo kompostu na podporu rastu.

Ectovit

Rokosan pre sadenie cibule

Ectovit
Slovenský výrobok
Ectovit
Ekologické zloženie
Ectovit
Podporuje pôdny život
Ectovit
Pre zdravý rast cibule
Ectovit
1 kg až na 12 m²
 

Ďakujeme za podporu!

Kúpou Slovenských ekologických produktov pomáhate svojej záhrade, aj našej prírode!
3 položiek celkom
VermiVital Gazdovský substrát
Tip
13,90 €

Slovenský organický záhradnícky substrát pre zeleninu, ovocie či okrasné kvety. Obsahuje vermi-kompost a kvalitnú bielu rašelinu.

464
gazdovsky substrat vysev
Tip
8,90 €

Špeciálne namiešaný substrát pre pestovanie sadeničiek, zakoreňovanie odrezkov a klíčenie semien.

906
Rokosan Koreňová zelenina / Kôstkové ovocie
6,90 €

NPK hnojivo ideálne pre sadenie cibule alebo sadenie cesnaku. Obsahuje NPK, minerály, rohovinu, humínové kyseliny.

266