Sadenie hrachu

Ak máte radi čerstvú zeleninu a radi si ju pestujete sami, určite by ste nemali zabudnúť na sadenie hrachu. Tento drobný, no úžasný plod obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sú pre náš organizmus nevyhnutné. Ak si chcete vypestovať svoj vlastný hrach, ideálnym mesiacom na výsev je marec. V tomto článku sa dozviete, aké sú najlepšie podmienky na sadenie hrachu a ako sa o neho neskôr starať.

Najlepšie počasie na sadenie hrachu

Sadenie hrachu v marci je výhodné hlavne kvôli počasiu, ktoré v tomto období prevláda. Ideálnou teplotou pre rastliny hrachu je okolo 15 °C až 20 °C. Je dôležité zvoliť si vhodné miesto na pestovanie, kde bude dostatok slnečného svetla, ale zároveň bude chránené pred prílišným vetrom.

Hĺbka výsevu a doba klíčenia

Pri sadení hrachu je dôležité zvoliť správnu hĺbku výsevu semienok. Všeobecne platí, že hĺbka by mala byť 2 až 3 krát väčšia ako veľkosť semienka. Pri hrachu je to zhruba 3 až 5 centimetrov. Doba klíčenia semienok je zvyčajne 7 až 10 dní.

Starostlivosť o rastliny hrachu

Po výseve semienok hrachu do zeme sa starostlivosť nekončí. Je dôležité pravidelne zalievať a kontrolovať vlhkosť pôdy. Voda by nemala stáť na povrchu, ale mala by sa dostávať hlbšie do zeme, aby korene rastlín mohli čerpať vodu a živiny. Takúto priepustnú pôdu dosiahnete, keď na jar pridáte do pôdy kompost.

Hnojenie sadeníc hrachu

Po výsadbe hrachu by ste mali počkať približne 4 týždne pred prvým hnojením. V tomto čase by sa mal hrach dobre zakoreniť a začať rásť. Pre prvé hnojenie môžete použiť dusíkaté a NPK hnojivá, ktoré pomáhajú s rastom listov a stoniek. 

Z bohatej ponuky hnojív odporúčame použiť Hoštické NPK hnojivo

 
 
 
Hoštické NPK hnojivo

Hoštické hnojivo na Hrach

Ectovit
Ekologické hnojivo
Ectovit
Podporuje pôdny život
Ectovit
Podporuje dobrú štruktúru pôdy
Ectovit
Využijete aj pre iné rastliny
Ectovit
5 kg až na 20 m²
 

Ďakujeme za podporu!

Kúpou ekologického hnojiva pomáhate svojej záhrade, aj našej prírode!
3 položiek celkom
hosticke 5 kg
13,50 €

Univerzálne NPK hnojivo, ktoré zásobuje rastliny rovnomerne živinami. Prináša vyššiu úrodu.

839
gazdovsky substrat vysev
Tip
8,90 €

Špeciálne namiešaný substrát pre pestovanie sadeničiek, zakoreňovanie odrezkov a klíčenie semien.

906
VermiVital Gazdovský substrát
Tip
13,90 €

Slovenský organický záhradnícky substrát pre zeleninu, ovocie či okrasné kvety. Obsahuje vermi-kompost a kvalitnú bielu rašelinu.

464