Sadenie kapusty

Sadenie kapusty je dôležitým krokom pre vypestovanie zdravej a silnej kapusty. Ak sa chystáte zasadiť kapustu v interiéri, máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

Ideálny mesiac na sadenie kapusty

Sadenie kapusty v interiéri môžete začať už na konci zimy, keď je vonku ešte chaldno, ale vo vnútri sa stále vykuruje. Ideálny mesiac na sadenie skorej kapusty je preto koniec februára a marec. Ak si chcete vysadiť neskorú kaupstu, ideálny mesiac je koniec marca a apríl.

Ideálna teplota pre výsev kapusty

Pre správny rast a vývoj kapusty je dôležitá aj teplota v miestnosti, kde sa pestuje. Optimum pre výsev kapusty je teplota okolo 20 stupňov Celzia. Ak je v miestnosti príliš chladno, môže to spomaliť rast a klíčenie semenáčikov.

Hĺbka výsevu a doba klíčenia

Pri výseve kapusty je dôležité zvoliť správnu hĺbku. Semená by mali byť uložené v substráte na hĺbku približne 1-2 cm. Doba klíčenia závisí od druhu kapusty a teploty v miestnosti, no zvyčajne to trvá 5-10 dní.

Starostlivosť o priesady kapusty

Priesady kapusty je potrebné starostlivo udržiavať, aby rast a vývoj prebiehal správne. Okrem zalievania je dôležité aj pravidelné hnojenie. V období, keď sú priesady malé, postačí aplikovať hnojivo raz za 2 týždne.

Sadenie priesad kapusty do pôdy

Sadenie priesad kapusty do pôdy by sa malo uskutočniť, keď sú rastliny dostatočne silné a vytvorili si pevné korene. Ideálny mesiac na to je máj alebo jún, keď už nehrozia nočné mrazy a pôda je dostatočne zohriata. Pri sadení je dôležité dobre zaliať rastlinku a prvé dni udržiavať pôdu vlhkú. Nezabudnite tiež na postupné navykanie priesad kapusty na vonkajšie podmienky. Inak by po zasadení na záhradu mohli dostať šok a stať sa korisťou škodcov.

2 položiek celkom
gazdovsky substrat vysev
Tip
8,90 €

Špeciálne namiešaný substrát pre pestovanie sadeničiek, zakoreňovanie odrezkov a klíčenie semien.

906
VermiVital Gazdovský substrát
Tip
13,90 €

Slovenský organický záhradnícky substrát pre zeleninu, ovocie či okrasné kvety. Obsahuje vermi-kompost a kvalitnú bielu rašelinu.

464