Sadenie papriky

Ak máte radi papriku a chceli by ste ju pestovať vlastnými silami, prvé správne kroky by ste mali urobiť už výsevom semien. Aký je ale ideálny čas na výsev papriky a ako sa starať o priesady? V nasledujúcom texte sa dozviete viac.

Ideálny mesiac na výsev papriky

Ideálny čas na výsev papriky na Slovensku je od konca februára do polovice apríla. V tomto období sú dni už dostatočne dlhé a teploty postupne stúpajú, čo je pre klíčenie semien veľmi dôležité. Ak sa rozhodnete pre neskorší výsev, môže sa stať, že sa u papriky nedočkáte skorých a hojných plodov.

Ideálna teplota pre výsev papriky

Teplota pre výsev papriky by mala byť v rozmedzí 20 - 25 stupňov Celzia. Je dôležité, aby ste semienka udržiavali v teple a chránili ich pred prechodnými výkyvmi teplôt, ktoré môžu spôsobiť, že semienka nevyklíčia.

Hĺbka výsevu a doba klíčenia

Semienka papriky sa zasadia do hĺbky približne 1 - 2 centimetre. Po výseve by ste mali substrát postriekať vodou a následne ho zakryť fóliou alebo sklom. Týmto spôsobom zabezpečíte optimálne podmienky pre klíčenie semien. Doba klíčenia sa pohybuje v rozmedzí 7 až 14 dní.

Starostlivosť o sadenice papriky

Keď sa sadenice papriky dostanú do fázy, kedy sú dostatočne veľké, môžete ich presadiť do záhrady alebo do veľkých kvetináčov. Je dôležité, aby ste ich postupne aklimatizovali na vonkajšie prostredie a pravidelne ich zalievali. Na zabezpečenie rastu a tvorby plodov odporúčame použiť hnojivá špeciálne určené pre papriku alebo paradajky.

Dúfame, že tieto informácie vám pomôžu pri pestovaní papriky z vlastného výsevu. Buďte trpezliví a starostlivo sa o svoje rastlinky starajte, aby vám priniesli bohatú úrodu.

 
3 položiek celkom
VermiVital Gazdovský substrát
Tip
13,90 €

Slovenský organický záhradnícky substrát pre zeleninu, ovocie či okrasné kvety. Obsahuje vermi-kompost a kvalitnú bielu rašelinu.

464
hosticke 5 kg
od 4,90 €

Univerzálne NPK hnojivo, ktoré zásobuje rastliny rovnomerne živinami. Prináša vyššiu úrodu.

839/1 K
gazdovsky substrat vysev
Tip
8,90 €

Špeciálne namiešaný substrát pre pestovanie sadeničiek, zakoreňovanie odrezkov a klíčenie semien.

906