Sadenie paradajok, výsev paradajok

Ak máte záujem o pestovanie paradajok, potom je ideálne začať s vlastným výsevom paradajok. V tomto článku sa dozviete, kedy a ako vysievať paradajky, ako sa starať o priesady paradajok a kedy ich zasadiť do záhrady.

Ideálny mesiac v roku na výsev paradajok

Ideálny mesiac na výsev paradajok v interiéri na Slovensku je marec alebo apríl. V tomto období je už dostatočne slnečno, čo je dôležité pre zdravý rast priesad. Ideálna teplota pre výsev paradajok je okolo 21 stupňov Celzia, takže sa uistite, že v miestnosti, kde vysievate, je dostatočne teplo.

Ideálna hĺbka výsevu a doba klíčenia

Hĺbka výsevu závisí od veľkosti semien. Ak sú semienka menšie, postačuje hĺbka výsevu 1,5 cm. Ak sú väčšie, môžete použiť hĺbku až 2,5 cm. Semená paradajok by mali vyklíčiť do 7 až 10 dní.

Starostlivosť o priesady paradajok

Starostlivosť o priesady paradajok je veľmi dôležitá, pretože len tak sa z nich stanú zdravé a silné rastliny, ktoré neskôr poskytnú bohatú úrodu. Zabezpečte dostatok svetla, ale nenechávajte ich na priamom slnku, pretože by mohli byť spálené. Zalievajte ich pravidelne a nechajte zeminu vždy vlhkú, ale nie so stojacou vodou.

Sadenie priesad paradajok do pôdy

Sadenie priesad paradajok do záhrady závisí od počasia a lokality, kde sa nachádzate. Všeobecne platí, že by ste mali počkať, kým sa zem dostatočne zohreje a nehrozia už nočné mrazy. To zvyčajne znamená plovicu mája. Pred zasadením do záhrady je dôležité otužovať priesady postupným vystavovaním na vonkajšie podmienky.

3 položiek celkom
VermiVital Gazdovský substrát
Tip
13,90 €

Slovenský organický záhradnícky substrát pre zeleninu, ovocie či okrasné kvety. Obsahuje vermi-kompost a kvalitnú bielu rašelinu.

464
hosticke 5 kg
od 4,90 €

Univerzálne NPK hnojivo, ktoré zásobuje rastliny rovnomerne živinami. Prináša vyššiu úrodu.

839/1 K
gazdovsky substrat vysev
Tip
8,90 €

Špeciálne namiešaný substrát pre pestovanie sadeničiek, zakoreňovanie odrezkov a klíčenie semien.

906