5 dôvodov, prečo by ste mali používať organické hnojivá

V dnešnej dobe je stále viac ľudí presvedčených o dôležitosti používania organických hnojív. Aj keď kúpite organické hnojivá v bežnom supermarkete, môžete sa stretnúť s otázkou, prečo sa snažiť používať organické hnojivá? Veď existujú syntetické hnojivá, ktoré sú často lacnejšie. Povedzme si teda o nesporných výhodách organických hnojív.

Organické hnojivá sú zdravšie pre rastliny

Organické hnojivá sú zdravšie pre rastliny, pretože obsahujú živiny vo forme, ktorú môžu rastliny prirodzene vstrebávať. Naopak syntetické hnojivá obsahujú chemické zlúčeniny, ktoré môžu byť škodlivé pre rastliny a životné prostredie. Organické hnojivá sú vyrobené z prírodných zdrojov, ako sú rastlinné a živočíšne zvyšky.

Napríklad kompost obsahuje živiny vo forme organických zlúčenín, ako sú aminokyseliny, peptidy a proteíny.  Tieto látky sú lepšie absorbované rastlinami v porovnaní s anorganickými zlúčeninami obsiahnutými v chemických hnojivách.

Organické hnojivá sú šetrnejšie k životnému prostrediu

Organické hnojivá sú vyrobené z prírodných zdrojov a neobsahujú syntetické zložky, ktoré bývajú škodlivé pre životné prostredie. Použitím organických hnojív prispievate k ochrane zdravia pôdy. Zabraňujete tiež znečisťovaniu pôdy a vody, čo môže mať fatálne následky pre celé ekosystémy. To znamená, že používanie organických hnojív ma pozitívny vplyv na celé životné prostredie.

Organické hnojivá zlepšujú kvalitu pôdy

Organické hnojivá sú tiež dôležité pre zlepšenie kvality pôdy a zvýšenie úrody plodín. Tieto hnojivá podporujú mikroorganizmy v pôde, ktoré sú prospešné pre zdravie pôdy a zlepšujú jej štruktúru. Mikroorganizmy sa podieľajú na tvorbe humusu a pomáhajú rozkladať organickú hmotu v pôde, čím sa uvoľňujú živiny pre rastliny.

Organické potraviny sú zdravšie pre ľudí

Organické potraviny sú zdravšie pre ľudí, pretože majú nižší obsah chemických látok ako potraviny pestované s použitím chemických hnojív. Organické potraviny tiež obsahujú viac živín a antioxidantov, ktoré sú dôležité pre zdravie ľudí. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí konzumujú organické potraviny, majú nižší rizikový faktor vzniku niektorých ochorení ako napr.  rakoviny, obezity alebo cukrovky. Organické potraviny sú tiež často bohatšie na živiny ako ich konvenčné protipóly a môžu byť lepšou voľbou pre ľudí s alergiami alebo intoleranciou na potraviny. 

Udržateľnosť a ochrana životného prostredia

Používanie organických hnojív je súčasťou udržateľného poľnohospodárstva a ochrany životného prostredia. Organické hnojivá sa vyrábajú z obnoviteľných zdrojov a nemajú také negatívne účinky na životné prostredie ako syntetické hnojivá.

Organizácia United States Department of Agriculture uvádza, že organické hnojivá sú dôležitou súčasťou udržateľného poľnohospodárstva a prispievajú k zachovaniu pôdy a vody pre budúce generácie.

Bonusový dôvod - práca s organickými hnojivami je zábava

Kompost hravo naberiete do ruky, tekuté hnojivo nalejete do krhličky a zalejete. Nie sú potrebné žiadne rukavice, respirátory ani ochranné skafandre :) S organickými hnojivami ste o krok bližšie k prírode. 

Použité zdroje:

Chcem sa dozvedieť viac:

Ľubomír Varga
Autor článku
Ľubomír Varga

Práca na záhrade je pre mňa dobrodružstvom, kde sa dá každý deň vymyslieť niečo nové. Zúrodnenie pôdy, starostlivost o rastliny, podpora biodiverzity - tieto témy ma na záhrade najviac zaujímajú a fascinujú. Na našej záhrade sa už pár rokov venujem permakultúre. Eshopom prirodniny.sk sa snažím priblížiť verejnosti organické produkty.