Sadenie zeleru

Ak si chcete vypestovať zeler, správny výber semien a správny postup výsevu sú kľúčové pre úspešné pestovanie. V nasledujúcich odstavcoch sa dozviete, kedy a ako vysievať zeler.

Ideálny mesiac na výsev zeleru

Na Slovensku je najlepší čas na výsev zeleru v interiéri v januári alebo februári. V tomto období má zeler dostatok času na rast sadeníc a svetla postupne pribúda.

Ideálna teplota pre výsev zeleru

Ideálna teplota pre výsev zeleru v interiéri sa pohybuje medzi 18 a 21 stupňami Celzia. Teplota by sa mala udržiavať v tejto oblasti počas celej doby rastu zeleru, aby sa zabezpečilo správne klíčenie a rast.

Hĺbka výsevu a doba klíčenia

Zeler by mal byť zasadený do hĺbky asi 0,5 cm. Semená by mali byť rozmiestnené vzdialené asi 2 cm od seba. Zeler klíči do 2 týždňov po výseve.

Starostlivosť o sadenice zeleru

Starostlivosť o sadenice zeleru zahŕňa pravidelné zalievanie, aby sa zabezpečilo dostatočné množstvo vlhkosti a výživy pre rastliny. Po asi dvoch týždňoch, keď sa objavia prvé skutočné listy, by ste mali sadenice zeleru presadiť do jednotlivých kvetináčov. Tu už môžete použiť hnojivá a stimulátory rastu, aby ste podporili silný rast rastlín.

Sadzenie sadeníc zeleru do pôdy

Ak plánujete presadiť sadenice zeleru do záhrady, ideálny mesiac na to je máj. V tomto čase už by mali byť teploty dostatočne vysoké a pôda dostatočne vyhriata, čo zaručí rýchly rast rastlín. Pri výsadbe do záhrady by ste mali dávať pozor na vzdialenosť medzi rastlinami, ktorá by mala byť približne 30 cm. Okolo rastlín by ste mali tiež použiť mulč, aby sa udržala vlhkosť v pôde a zabezpečila sa ochrana proti burinám.

3 položiek celkom
gazdovsky substrat vysev
Tip
8,90 €

Špeciálne namiešaný substrát pre pestovanie sadeničiek, zakoreňovanie odrezkov a klíčenie semien.

906
VermiVital Gazdovský substrát
Tip
13,90 €

Slovenský organický záhradnícky substrát pre zeleninu, ovocie či okrasné kvety. Obsahuje vermi-kompost a kvalitnú bielu rašelinu.

464
Rokosan Koreňová zelenina / Kôstkové ovocie
6,90 €

NPK hnojivo ideálne pre sadenie cibule alebo sadenie cesnaku. Obsahuje NPK, minerály, rohovinu, humínové kyseliny.

266