Najlepšie organické hnojivá pre ovocné stromy a kríky

Ak pestujete ovocné stromy a ovocné kríky, viete, že kvalitné hnojenie je kľúčové pre ich zdravý rast a úrodu. Avšak, tradičné hnojivá obsahujú často chemické látky, ktoré môžu poškodiť životné prostredie a zdravie rastlín. Našťastie, existuje mnoho organických hnojív, ktoré sú bezpečné pre prírodu a vaše rastliny.

V tomto článku vám predstavím 5 najlepších organických hnojív pre ovocné stromy a kríky. Zoznam je na základe predajnosti na našom eshope a môjho najlepšieho úsudku :)

Humac agro:

Humac agro je organické hnojivo, ktoré obsahuje humínové kyselinyvšetky v prírode sa vyskytujúce makro, mikro a stopové prvky. Tieto zložky pomáhajú zlepšovať pôdu, tvorbu koreňov, príjem živín a kvalitu plodov. Humac agro tiež zvyšuje odolnosť rastlín voči stresu a chorobám. 

Humac agro je teda úžasné hnojivo, doslova nabité živinami. Svojím zložením nemá na trhu konkurenciu. Obsahuje menší podiel NPK živín a preto je ho dobré doplniť NPK hnojivom.

Humac agro stačí aplikovať 2x za rok (na jar a na jeseň).

Hoštické NPK hnojivo s guánom:

Hoštické NPK hnojivo s guánom je vynikajúcim zdrojom dusíka, fosforu a draslíka (NPK), ktoré sú nevyhnutné pre zdravý a silný rast rastlín. Má vysoký obsah organických látok, ktoré tiež zlepšujú kvalitu pôdy.

Hoštické NPK hnojivo stačí rovnako aplikovať 2 x za rok, na jar a na jeseň (na jeseň tiež, aby si stromy obnovili živiny po sezóne a dobre prečkalí zimu).

VermiVital Eisenia Humus

VermiVital Eisenia Humus je organické hnojivo zo zmesi kompostu a vermikompostu. Obsahuje vysoký obsah unikátnych živín, ktorých zdrojom sú dážďovky. Tieto živiny podporujú vitalitu rastlín po mnohých stránkach a v bežných hnojivách ich nenájdete.

VermiVital Eisenia Humus je ideálne aplikovať pri výsadbe. Stačí do vykopanej jamy vložiť dobrú vrstvu hnojiva. Stromček alebo krík, získa úžasný štart do života.

Hnojík

Hnojík je organické hnojivo, ktoré pochádza z hmyzieho trusu. Vďaka tomu je bohatý na NPK živiny, najmä na fosfor, a ten je dôležitý pre tvorbu zdravých plodov. Úžasnou vlastnosťou tohto hnojiva je repelentný, alebo skôr ochranný, účinok voči škodcom a mnohým chorobám

Hnojík je možné postrekovať (vhodné pri chorobách) alebo len posypať ku koreňom.

Hoštické hnojivo na čučoriedky

Hoštické hnojivo na čučoriedky je ideálne hnojivo pre kyslomilné ovocné kry, ako sú napr. čučoriedky. Je rovnaké bohaté na NPK, nakoľko aj ovocné kry sú náročné na živiny.

Aplikuje sa zálievkou každých 14 dní.

Ľubomír Varga
Autor článku
Ľubomír Varga

Práca na záhrade je pre mňa dobrodružstvom, kde sa dá každý deň vymyslieť niečo nové. Zúrodnenie pôdy, starostlivost o rastliny, podpora biodiverzity - tieto témy ma na záhrade najviac zaujímajú a fascinujú. Na našej záhrade sa už pár rokov venujem permakultúre. Eshopom prirodniny.sk sa snažím priblížiť verejnosti organické produkty.