Najlepšie organické hnojivá pre záhradu (zelenina a drobné ovocie)

Úspech každej záhrady alebo farmy závisí od kvality hnojív, ktoré používate (ak teda nepatríte k permakultúrnym profíkom :). V tomto článku sa zameriam na niektoré z najlepších organických hnojív, ktoré sú dostupné na trhu.

Humac agro

Humac agro je organické hnojivo získané z Leonarditu. Hnojivo obsahuje všetky v prírode sa vyskytujúce makro, mikro živiny a stopové prvky. Vďaka neuveriteľnému zloženiu a dostupnej cene je už pár rokov najpredávanejším organickým hnojivom.

Humac agro je ideálne pre všetky druhy zeleniny a drobného ovocia (okrem kyslomilných). Aplikuje sa 2x za sezónu - na jar a na jeseň.

Hoštické NPK hnojivo

Hoštické NPK hnojivo je organické hnojivo s guánom. Obsahuje dusík, fosfor a draslík (NPK), ktoré podporujú rast a vývoj rastlín. Guano obsiahnuté v tomto hnojive zlepšuje kvalitu pôdy a podporuje tvorbu humusu.

Hoštické NPK hnojivo je ideálne pre všetky druhy zeleniny a drobného ovocia. Odporúča sa aplikovať ho 2x za sezónu - na jar a na jeseň.

Hnojík

Hnojík je organické hnojivo získané zo sušených hmyzích trusov. Obsahuje vyvážený podiel NPK, výraznejší je fosfor, ktorý je potrebný pre bohatú tvorbu plodov.

Hnojík je tiež účinným prostriedkom proti škodcom, ako sú napríklad skočky, strapky, či vošky. Odporúča sa aplikovať ho raz za 2 až 3 týždne.

VermiVital Eisenia Humus

VermiVital Eisenia Humus je organické hnojivo vyrábané pomocou kalifornských dážďoviek. Tento proces zabezpečuje vysoký obsah humusu v hnojive. Preto je ideálny pri sadení sadeníc do novej pôdy - dodá im potrebné živiny, vylepší pôdu.

Biobizz Bio Grow:

Biobizz Bio Grow od holandskej spoločnosti Biobizz je, dá sa povedať, hitom medzi tekutými hnojivami. Hnojivo je bohaté na živiny a vďaka vysokej koncentrácii vydrží naozaj dlho.

Rokohumin jahody a drobné ovocie:

Rokosan Jahody a drobné ovocie obsahuje NPKmletú rohovinu a minerálne látky. Vďaka bohatému zloženiu je ideálnym hnojivom pre jahody, ktoré sú dosť náročné na živiny. Bohaté zloženie pomáha tiež jahodám prekonať rôzne choroby.

Rokosan Jahody sa aplikuje 1x ročne na jar. 

Rokosan koreňová zelenina:

Rokosan Koreňová zelenina obsahuje NPK (dusík, fosfor, draslík), mletú rohovinu a minerálne látky. Toto hnojivo je obľúbeným pri výsadbe cesnaku a cibuĺe. Stačí nasypať trochu hnojiva do sadbovej jamky.

Hoštické hnojivo na zemiaky:

Hoštické hnojivo na zemiaky je organické hnojivo so zvýšeným obsahom draslíka. Podporuje tak vyzrievanie hľúz zemiakov a zlepšuje ich skladovateľnosť.

Hnojivo stačí aplikovať pri výsadbe zemiakov.

Hoštické hnojivo na paradajky a papriky:

Hoštické hnojivo pre paradajky a papriky obsahuje NPK, hnoj hospodárskych zvierat, guáno a rohovinu - už takéto zloženie hovorí, že toto hnojivo je niečo extra :) Bohaté zloženie živín odpovedá vysokým nárokom paradajok a papriky. 

Hnojivom je potrebné hnojiť 1x týždenne v období po vysadenie priesad po prvé plody.

Hoštické hnojivo na uhorky a cukety:

Hoštické hnojivo na uhorky a cukety obsahuje guáno a NPK. Plne tak vyhovuje nárokom pre pestovanie uhoriek a cukety. Dostatok živín pomáha uhorkám a cuketám v raste a chráni ich pred chorobami.

Odporúčané hnojenie je 1x týždenne.

Pozri viac:

Ľubomír Varga
Autor článku
Ľubomír Varga

Práca na záhrade je pre mňa dobrodružstvom, kde sa dá každý deň vymyslieť niečo nové. Zúrodnenie pôdy, starostlivost o rastliny, podpora biodiverzity - tieto témy ma na záhrade najviac zaujímajú a fascinujú. Na našej záhrade sa už pár rokov venujem permakultúre. Eshopom prirodniny.sk sa snažím priblížiť verejnosti organické produkty.